X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Google Analytics Nedir?

AnasayfaYazılarGoogle SEOGoogle Analytics Nedir?

Google analytics işletmenizin internet sitesine çekmiş olduğu trafiğin detaylı olarak sizlere bilgi verildiği bir platformdur. Google bu konuda analytics sistemini kurmuş ve internet siteleri için oldukça yaygın bir kullanım sunmuştur. Şu anda hemen hemen bütün internet sitelerinde Google analytics eklentisi bulunmaktadır.

Mülk olarak tanımladığınız internet sitenizin trafiğini sizlere istatistiksel olarak gösterir, özel tablolar ve özel gösterim şablonları ile internet siteniz'in aldığı trafiği ve kitlenizin nereden olduğunu hangi cihazlardan olduğunu veya yaş aralığını öğrenebileceğiniz birçok özelliği bulunmaktadır. Google analytics in ziyaretçilerinize dair sunduğu bilgiler şunlardır;

Yaş,

Dil

Konum

İlk kez gelenler

Tekrar gelenler

Tarayıcının ve işletim sisteminin masaüstü veya mobil cihazların bilgisini sunar.

Ayrıca sitenizin reklamlar üzerinden aldığı trafiği sitenizin hızını sitenizin aranmasındaki kelimelerin hepsini sizlere sunar. Google analytics hem ücretsiz hem de ücretli sürümü olarak Analitik 360 sistemleri mevcuttur. Birçok işletmenin gerek duyduğu tüm özellikleri Google analytics ücretsiz sürümünde sunmuştur.

Google Analytics Ne İşe Yarar?

Google analytics internet sitenizin daha üst sıralarda çıkabilmesi için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri sizler için depolar ve verisel olarak sizlere bilgi verir. Bunları istatistiksel olarak grafiklerde de görebilirsiniz.

Google analytics sunduğu internet özellikler olan sitenizin nereden en çok trafiği aldığı, hangi yaş grubundan trafik aldığı ve hangi platformlardan trafik aldığı gibi bilgileri verdiği için bu bilgiler doğrultusunda reklam işlemlerini ve reklam bütçenize buna uygun şekilde düzenlersiniz. Kitlenizi de elde tutar ve organik bir şekilde kitlenizin büyümesine olanak sağlarsınız yani Google analytics doğrudan büyümenize yardımcı olur.

 

Google Analytics Nasıl Kurulur?

Öncelikle bir Google hesabınızın olması gerekir. Bir Google hesabınızı varsayarak işleme devam edelim Google analytics kısmına giriyorsunuz hesap ayrıntıları kısmından hesabımızı oluşturuyoruz. Hesabımıza bir isim girdikten sonra internet sitemizin sizin mülkünüz olduğuna dair e-posta onayı gönderiliyor size ve bu e-posta onay aldıktan sonra Google analytics internet Siteniz için çalışmaya başlıyor.

Internet sitenizi CMS yani Wordpress kullanıyorsanız Google Analytics ‘i eklenti olarak kurmanız gerekir.


Top