X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Responsive Tasarım Nedir?

AnasayfaYazılarGrafik & Web TasarımResponsive Tasarım Nedir?

Responsive tasarım günümüzde sıkça sorulan sorular arasındadır. En çok merak edilen konular arasında internet sitesi tasarımcılarının en çok merak ettiği ve araştırdığı soru kalıbı haline gelmiştir. Responsive tasarım internet sitenizin bilgisayar tasarımının yetmediği alanlarda devreye girer ve bu alan son zamanlarda bütün internet siteleri için geçerlidir.

 

İnternet siteleri masaüstü versiyonlarına ihtiyaç duyarlar fakat mobil ve tablet uyumlu olması gerektiği için burada responsive tasarım en önemli adımlardan biridir diyebiliriz. Responsive tasarım olmayan internet sitelerinin, responsive tasarıma sahip internet sitelerine oranla %40 tıklama oranlarında azalma tespit edilmiştir.

 

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive İngilizcede esnek, uyumlu, duyarlı, yanıt veren, anlamlarına gelir. Responsive tasarımlar dedik peki bu tasarımların bu ismi almasında ‘ki asıl sebep nedir? Sebep uyumlu olmaları ve tasarıma sahip olan tasarımların yani internet sitelerini temalarının masaüstü versiyonlarının farklı mobil ve tablet ekranlarında görülen versiyonlarını optimize etmesi ve ekran boyutuna göre farklı olmasıdır.  

 

Mobilde gördüğünüz ve masaüstünde gördüğünüz tasarımlar birbirine benzer fakat masaüstü tasarımı responsive tasarım olmayan bir internet sitesinin telefonunuzda açmaya çalıştığınızda telefonunda bazı aksaklıklar temada kaymalar veya yanlış yerde yanlış widget ‘lar olduğunu görebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için responsive tasarım internet siteleri kesinlikle kullanılması gerekli. Responsive tasarıma sahip internet siteleri tablet ve telefonlarda %100 uyumlu bir şekilde çalışır.

 

Mobil Uyumlu Tasarımın Avantajları

Mobil uyumlu tasarım ve internet sitesi teması demek daha fazla etkileşim ve kitleyi elde tutmak demektir. İnternet sitesindeki aranma ve tıklanma ‘ların oranı hesaplandığı zaman mobilden aranma ve tıklanma yani etkileşim diğer tüm cihazlara göre yarısından fazladır.

 

%50 ‘den fazla pasta payına sahip olan mobil cihazlar, daha fazla kitleye sebep olur. Mobil uyumlu tasarıma sahip temaların daha fazla kitle tuttuğunu ve daha fazla etkileşim aldığını söyleyebiliriz. İnternet sitenizin mobil uyumlu bir temaya sahip olduğundan emin olun. 


Top